Zgłoś awarię
Mapa strony

Rekordowa kadencja w STBS

Jak wyglądała sytuacja w 2018 roku ?

W 2018 roku kapitał zakładowy spółki wynosił zaledwie 7 226 500 zł. Środki finansowe jakimi dysponuje spółka po opłaceniu zaległych rachunków spychają spółkę na krawędź płynności finansowej. STBS nie ma działek pozwalających na budowanie mieszkań na wynajem. Aby rozpocząć budowę mieszkań na jedynej działce jaką posiadała spółka konieczne są zmiany w planie miejscowym. STBS musi wyraźnie poprawić sytuację finansową aby móc starać się o środki  na budowę kolejnych mieszkań.

2019 i 20220 rok zarząd poświęca na przygotowanie samej spółki do nowych inwestycji oraz przygotowanie samych pierwszych inwestycji. Dokonywane są niezbędne zapisy w planach zagospodarowania aby można było budować nowe mieszkania. Aby poprawić finanse zarząd przy współpracy z prezydentem Ludomirem Handzlem przejmuje część zadań własnych miasta Nowego Sącza.

W 2021 roku rozpoczynamy pierwszą inwestycję i rozpoczynamy podnoszenie kapitału zakładowego. Dzięki złożonym wspólnie z prezydentem Ludomirem Handzlem wnioskami STBS uzyskuje pierwsze środki na nowe inwestycje. Kapitał wzrasta do kwoty 12 163 500 zł czyli o 68%. Wszystkie środki finansowe jakie prezydent przekazał na podniesienie kapitału pochodzą ze środków zewnętrznych.

2022 rok to już rewolucja w finansach STBS. Dzięki pozyskanym przez prezydenta Ludomira Handzla środkom kapitał wzrasta do 56 849 500 zł czyli wzrost o 367% ! Takiego wzrostu jeszcze w tej spółce nigdy nie było. Na przestrzeni dwóch lat spółka zdobywa tereny pod nowe inwestycje. W konsekwencji agresywnego pozyskiwania środków zewnętrznych przez prezydenta spółka na koniec 2023 roku dysponuje już kapitałem na poziomie 90 185 500 zł

Oznacza to ogromny wzrost w porównaniu z 2018 rokiem o ponad 1148%.

Wzrost kapitału zakładowego STBS w latach 2013-2023

 

Jednocześnie zarząd prowadzi intensywne starania aby przygotować kolejne inwestycje do realizacji. Opracowany zostaje plan wieloletni na budowę ponad 1000 nowych mieszkań. Wraz z planem pozyskiwane są kolejno środki na rozpoczęcie ich realizacji. W chwili obecnej spółka przygotowuje przetargi na budowę 200 nowych mieszkań. Przetargi zostaną ogłoszone na przełomie marca  i kwietnia bieżącego roku.

Równolegle do zmian w finansach spółki zostają zamrożone wszelkie podwyżki czynszu. Jest to rekordowy okres, w jakim nie podniesiono czynszu w STBS. Wiąże się to z ogromnymi oszczędnościami dla samych mieszkańców. W ciągu ostatnich dwóch lat ta kwota wyniosła średnio aż 5591,83 zł na jedno mieszkanie. Sumarycznie wszyscy mieszkańcy zaoszczędzili bagatela 4 735 913,77 zł w 2022 i 2023 roku. Tyle właśnie pieniędzy zostało w kieszeniach rodzin mieszkających w mieszkaniach należących do spółki.

Ile zaoszczędzili mieszkańcy STBS ?

 

Kiedy pojawią się nowe mieszkania ?

W chwili obecnej rozpoczęły się procedury związane z odbiorami mieszkań w Segmencie A przy ulicy Czecha. Liczymy, że początkiem kwietnia STBS uzyska pozwolenie na użytkowanie mieszkań w tej inwestycji. Niebawem po tym nastąpi realizacja kolejnych mieszkań na sąsiednich działkach.  Wraz z nowymi mieszkaniami pojawi się także świetlica osiedlowa, tężnia solankowa, plac zabaw. Wszystkie mieszkania będą dostępne dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących. W budynku zostaną zainstalowane windy

Nowe mieszkania powstaną z zastosowaniem nowoczesnych technologii związanych z oszczędnością energii. Zapotrzebowanie na energię w nowych budynkach będzie poniżej 52 kWh/m2/rok. Co to oznacza dla przyszłych najemców ? To kolejne oszczędności związane z utrzymaniem mieszkań. Najemcy będą potrzebowali mniej energii do ogrzania mieszkań, zapewnienia ciepłej wody użytkowej a także do ochłodzenia mieszkań w okresie letnim. Spora część energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Z mieszkań znikną kaloryfery. Zamiast tego będziemy ogrzewać mieszkania metodą powierzchniową co oznacza kolejne obniżenie kosztów ogrzewania. Dla podniesienia komfortu w mieszkaniach zostanie zainstalowana rekuperacja.